fbpx

Δεν πρέπει να φάμε καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο.

Για να γίνει αυτό δεν πρέπει να κάνουμε λάθη στην επίθεση που θα τους επιτρέψουν να τρέξουν και για να γίνει αυτό θα πρέπει να παίζουμε πάντα οργανωμένες επιθέσεις και όχι με προσωπικές ενέργειες. Δείτε τα παρακάτω που είναι παραδείγματα από καλές και κακές επιθέσεις και τα αποτελέσματά τους.

• η επίθεση με Β γίνεται σωστά παρότι χάνουμε το σουτ, επειδή όμως έχουμε κάνει σωστά την επίθεση παρόλο που προσπαθούν να τρέξουν τους προλαβαίνουμε, όταν οι επιθέσεις μας είναι οργανωμένες δεν θα έχουμε πρόβλημα στις επιστροφές όταν τις κάνουμε χωρίς οργάνωση τότε θα τρώμε καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο [βίντεο]
  • δείτε εδώ πως μια επίθεση που δεν γίνεται σωστά καταλήγει να φάμε πάλι καλάθι στο ανοιχτό γήπεδο, προσπαθούμε να παίξουμε Β αλλά ο Νίκος είναι πολύ κοντά με τον Θάνο θα έπρεπε να είναι κάτω από το καλάθι ώστε να υπάρχει απόσταση, παρότι κερδίζει φάουλ στην επαναφορά αντί να παίξουμε κάτι οργανωμένο παίζουμε γρήγορα ένα απλό σκριν χωρίς λογική στην άκρη και ενώ από το κλέψιμο κερδίζουμε πάλι τη μπάλα κάνουμε ένα σουτ πάλι εκτός λογικής χωρίς να παίξουμε τίποτα, αποτέλεσμα όλων αυτών είναι να φύγουν στο ανοιχτό γήπεδο και είναι εντελώς τυχαίο το ότι δεν φάγαμε καλάθι, θα πρέπει να έχουμε πάντα το μυαλό μας να παίζουμε οργανωμένα και να μην χανόμαστε, ακόμα κι αν κάτι πάει στραβά δεν πρέπει να φεύγουμε από τη λογική της οργανωμένης επίθεσης [βίντεο]
  • λάθη όπως αυτά πρέπει οπωσδήποτε να τα αποφύγουμε και θα το πετύχουμε αν καταφέρουμε να παίξουμε πιο γρήγορα στην επίθεση, όταν η μπάλα μένει σε έναν παίκτη για πολύ ώρα αυτοί κολλάνε πάνω του και προσπαθούν να κλέψουν πρέπει να οργανωθούμε και να ξεκινήσουμε την επίθεσή μας άμεσα ώστε να μην τους δώσουμε τον χρόνο να πιέσουν [βίντεο1] [βίντεο2]

Γενικά σε κάθε περίπτωση που παίξαμε χωρίς κάποιο σύστημα είτε φάγαμε καλάθι άμεσα είτε κινδυνέψαμε να φάμε καλάθι ειδικά από το 3ο δεκάλεπτο που σταματήσαμε να παίζουμε οτιδήποτε οργανωμένο αλλά μόνο ελεύθερο μπάσκετ χάσαμε εντελώς τον έλεγχο του αγώνα ακριβώς γιατί έβρισκαν ανοιχτό γήπεδο και μας χτυπούσαν εκεί. Το συμπέρασμα λοιπόν είναι ένα. Είναι καλύτερο να μείνουμε με την μπάλα στα χέρια προσπαθώντας να παίξουμε οργανωμένα παρά να κάνουμε επίθεση με ελεύθερο μπάσκετ. Ίσως βάλουμε ένα καλάθι έτσι αλλά θα φάμε δέκα.

Δείτε στα παρακάτω βίντεο σετ επιθέσεις στο 1ο και 2ο δεκάλεπτο, στο 3ο και 4ο δεκάλεπτο είναι ζήτημα αν κάνουμε δυο-τρεις οργανωμένες επιθέσεις και όλες οι υπόλοιπες είναι χωρίς λογική και εκεί χάνουμε την επαφή στο σκορ οπότε πλέον ο αγώνας δεν έχει νόημα να τον αναλύσουμε παρακάτω. Παρατηρήστε ότι στις επιθέσεις χωρίς οργάνωση τους δίνουμε ευκαιρία να τρέξουν ενώ στις οργανωμένες ακόμα κι όταν χάνουμε το καλάθι προλαβαίνουμε να επιστρέψουμε. Επίσης παρατηρήστε ότι παρότι στο πρώτο ημίχρονο σχεδόν οι μισές επιθέσεις είναι χωρίς οργάνωση ακόμα έχουμε επαφή με το σκορ ενώ στο 2ο ημίχρονο που σχεδόν δεν υπάρχουν επιθέσεις με οργάνωση ξεφεύγει εντελώς ο αγώνας.

Επιθέσεις χωρίς οργάνωση

[βίντεο] [βίντεο] [βίντεο] [βίντεο] [βίντεο] [βίντεο] [βίντεο] [βίντεο]

Επιθέσεις οργανωμένες ή έστω με μια απλή συνεργασία

[βίντεο] [βίντεο] [βίντεο] [βίντεο] [βίντεο] [βίντεο] [βίντεο] [βίντεο] [βίντεο] [βίντεο]

Πρέπει να τρέξουμε εμείς στο ανοιχτό γήπεδο αλλά με σωστό τρόπο

• λάθος πάσα σε προσπάθεια να τρέξουμε εμείς και τρώμε καλάθι πίσω, πρέπει να αποφύγουμε πάσες με ρίσκο και να τρέξουμε με ασφάλεια [βίντεο]
  • εδώ έχουμε παραδείγματα που τρέξαμε σωστά εμείς στο ανοιχτό γήπεδο είτε βάλαμε καλάθι είτε όχι, παρατηρήστε ότι οι πάσες είναι κοντινές και επειδή λειτουργήσαμε σωστά ακόμα και όταν δεν βάλαμε καλάθι δεν μπόρεσαν να μας χτυπήσουν αυτοί πίσω [βίντεο]  [βίντεο] [βίντεο] [βίντεο]

Πως θα παίξουμε

1. Πρέπει σε κάθε περίπτωση να προσπαθούμε να τρέξουμε στο ανοιχτό γήπεδο και όταν δεν βγαίνει τότε να παίζουμε σετ επίθεση.

2. Σε σετ επίθεση θα επιτεθούμε με drive ενώ τα σουτ από μακριά πρέπει να τα αποφύγουμε εκτός από ειδικές περιπτώσεις.

3. Θα ξεκινήσουμε με άμυνα man to man και στα σκριν θα περνάμε κάτω από τον παίκτη (under)

4. Η άμυνά μας πρέπει να είναι πολύ επιθετική ειδικά στον Στεργίου (Νο4) ώστε να τον κουράσουμε και να του χαλάσουμε το μυαλό για να μην οργανώνει σωστά τις επιθέσεις τους.

Η άμυνά μας πρέπει να είναι πολύ πιο πιεστική από αυτή που φαίνεται σ’ αυτά τα [βίντεο] [βίντεο]

Δείτε εδώ που η άμυνα είναι όσο πιεστική πρέπει που η επίθεσή τους καταλήγει σε ένα σουτ χωρίς λογική από τον ψηλό [βίντεο]. Επίσης παρατηρήστε τον Στεργίου (Νο 4) που επειδή κουράστηκε στην επίθεση δεν έτρεξε πίσω και μπορέσαμε να φύγουμε στο ανοιχτό γήπεδο. Αυτό ακριβώς πρέπει να κάνουμε!

5. Κάποιες στιγμές και ανάλογα με τη ροή του αγώνα θα παίξουμε και άμυνα 2-3 που φάνηκε ότι τους δυσκόλεψε.

Τα δύο καινούργια συστήματα που θα παίξουμε στην επίθεση

Ζ4 (παραλλαγή στο Ζ που παίζουμε)

Μέσα στον αγώνα υπάρχουν δύο φάσεις που δείχνουν ότι από το 4 μπορούμε να επιτεθούμε με drive αρκεί να το παίξουμε οργανωμένα. Στα δύο βίντεο που έχω παρακάτω φαίνεται ότι και χωρίς οργάνωση που παίξαμε μπορούμε με drive να φτάσουμε μέχρι μέσα με τα δικά μας τεσσάρια[βίντεο] [βίντεο]. Αυτό το σύστημα είναι για να κάνει την επίθεση κατά βάση το δικό μας τεσσάρι πρέπει όμως η επίθεση να γίνει με drive και όχι με σουτ.

[δείτε το σύστημα σε εικόνες]

Ζ1 (παραλλαγή στο Ζ που παίζουμε)

Επίσης μέσα στον αγώνα στο [βίντεο] εδώ βγήκε μια φάση που φαίνεται ότι αν στην κορυφή ο δικός μας παίκτης πάρει την μπάλα με μέσα-έξω και ξεκινήσει άμεσα drive θα περάσει τον αντίπαλο κυρίως γιατί αυτοί παίζουν κολλητά στην άμυνα. Αυτό θα το εκμεταλλευτούμε ώστε να χτυπήσουμε δύο παίκτες τους. Πρώτα τον Στεργίου (Νο4) ώστε να τον κουράσουμε και στην άμυνα αλλά και να προσπαθήσουμε να του πάρουμε φάουλ. Όταν μπει ο Σταυρακάρας (Νο 77) που δεν είναι καθόλου καλός στην άμυνα θα χτυπήσουμε με τον ίδιο τρόπο και αυτόν. Δηλαδή τις επιθέσεις θα τις εκδηλώσουν κατά βάση οι παίκτες που μαρκάρονται από αυτούς.

Πως παίζουν στην επίθεση όταν παίζουμε άμυνα man2man

Στα 8 λεπτά περίπου που παίξαμε man to man  έκαναν 7 φορές το ίδιο σκριν που φαίνεται στα παρακάτω βίντεο. Αυτή τη φορά θα το αντιμετωπίσουμε με πέρασμα του παίκτη μας κάτω από το σκριν (under) και θα ρισκάρουμε λίγο το σουτ από το τρίποντο.